خطرات وخسارات ناشی از ترویج بی حیایی در جامعه و ارتباط آن با ماهواره

حضرت آیت الله مظاهری نسبت به خطرات و خسارات ناشی از ترویج بی حیایی، بی عفّتی و بی غیرتی در جامعه هشدار داد.

حضرت آیت الله مظاهری در ادامۀ سلسلۀ دروس اخلاق با عنوان «فضیلت های فراموش شده» از حیا به عنوان فضیلت فراموش شدۀ دیگری یاد کرد و افزود: فضیلت حیا که گویا هاله ای از نور، پیرامون آن را فراگرفته است، از منظر قرآن و عترت، قداست ویژه ای دارد تا جایی که در تعالیم دینی، حیا، سرچشمۀ همۀ فضائل انسانی و بی حیایی، سرآغاز و منشأ همۀ رذائل و پلیدی ها است.

 

وی افزود: طبق فرمایش پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله وسلّم» که در کلام ائمّۀ طاهرین«سلام الله علیهم» نیز تکرار شده است، انسان بی حیا، پایبندی به دین ندارد و از عقلانیّت نیز بهره ای نخواهد برد و چنین کسی طبق روایات دیگری، شرورترین افراد جامعه است.

 

آیت الله مظاهری ضمن تأکید بر ضرورت مطالعۀ تاریخ و عبرت گرفتن از رخدادهای تاریخی، به ارائۀ یک تحلیل قرآنی، تاریخی از نحوۀ تسلّط فرعون بر قوم بنی اسرائیل پرداخت و تصریح کرد: قرآن کریم دربارۀ علّت تسلّط فرعون بر قوم بنی اسرائیل و ادعای خدایی برای آنان، می فرماید: «یُذَبِّحُ أَبْناءَهُمْ وَ یَسْتَحْیی نِساءَهُمْ»، که معنای ظاهری آیه حکایت از کشتن مردان و پسران و به کنیزی گرفتن زنان قوم بنی اسرائیل دارد. امّا معنای عمیق و اخلاقی آیۀ شریفه، این است که فرعون با حیله گری و مکّاری، توانست غیرت مردان و حیای زنان قوم بنی اسرائیل را از بین ببرد و در اثر رواج بی غیرتی و بی عفّتی در آن قوم، بر آنان مسلّط شود و ادعای خدایی کند و جالب اینکه آنان نیز در اثر بی دینی و بی عقلی ناشی از بی حیایی، تسلیم ادعای او شدند.

 

استاد برجسته حوزه علمیه همچنین به بیان تحلیلیِ نحوۀ تحوّل فرهنگی کشور آندلس مسلمان و تبدیل آن کشور به اسپانیای نامسلمان پرداخت و اظهار داشت: دشمنان کشور اسلامی آندلس وقتی از فتح نظامی آن کشور مأیوس شدند، به جنگ نرم متوسّل شده و با ترویج گناه و اختلاط زن و مرد در آن کشور، حیا، عفّت و غیرت عمومی را خدشه دار کردند و پس از سرگرم کردن مردم به شهوت و شهوت رانی، به آندلس حمله کردند و به طرز فجیعی به کشتار مسلمانان پرداختند و حاصل این هجوم وحشیانه، تبدیل آندلس مسلمان به اسپانیای کنونی بود که به جز آثار باستانی مسلمانان، نشان دیگری از اسلام در آن کشور یافت نمی شود.

 

آیت الله مظاهری با تشریح وجوه تشابه جنگ نرم فعلی دشمنان نسبت به جمهوری اسلامی با تهاجم فرهنگی به قوم بنی اسرائیل و کشور آندلس که منجر به بی دینی و نابودی آنان شد، نسبت به خطرات و خسارات ناشی از ترویج بی حیایی، بی عفّتی و بی غیرتی در جامعه هشدار داد و خاطرنشان کرد: تجربۀ هشت سال دفاع مقدّس، به دشمنان جمهوری اسلامی ایران فهمانده است که با جنگ نظامی امکان تسلّط بر این کشور را نخواهند یافت. از این رو درصدد گرفتن غیرت و حمیّت از مردان و حیا و عفّت از زنان برآمده اند و با کمال تأسّف باید اعتراف کنیم که در این زمینه تا حدودی موفق بوده اند و ادامۀ این وضعیّت، پیروزی های بزرگ تری برای آنان رقم خواهد زد.

 

وی در این زمینه افزود: آنچه امروزه موجب رنجش خاطر دلسوزان اسلام و نظام مقدّس جمهوری اسلامی شده و جمهوری اسلامی را با مخاطره جدّی مواجه کرده است، رواج بی عفّتی و بی غیرتی در بین مردم و از آن بد تر، بی تفاوتی مسئولین در برابر این خطر بزرگ است که گاهی با دامن زدن آنان به آتش بی حیایی نیز همراه می شود.

 

استاد برجسته اخلاق حاکمیّت حیا در خانه و در بین اعضای خانواده را عامل مهم و مؤثری در گسترش فرهنگ حیا در اجتماع دانست و تصریح کرد: قرآن کریم در آیاتی، بر اهمیّت وجود حیا در معاشرت اعضای خانواده یا یکدیگر و نیز ضرورت پوشش متعارف آنان تأکید می ورزد و حتّی در این خصوص به ذکر جزئیّات آداب معاشرت در خانواده می پردازد و در سه موقع، که ممکن است پدر و مادر پوشش مناسب نداشته باشند، فرزندان ممیّز غیر بالغ را از ورود به خلوت آنان منع می کند.

 

وی در این زمینه اضافه کرد: ورود قرآن کریم به جزئیّات بحث حیا و پوشش، حاکی از اهمیّت فوق العادۀ آن مطلب در دین اسلام است. از این رو اعضای خانواده باید در مقابل همدیگر، از پوشش متعارف استفاده کنند و محرمیّت آنان منجر به بی حیایی و بهره گیری از پوشش نامناسب نشود که خطرات و خسارات فراوانی برای اعضای خانواده و اجتماع خواهد داشت.

 

آیت الله مظاهری تربیت دینی فرزندان و تفهیم فرهنگ حجاب و عفاف به کودکان را ضروری برشمرد و افزود: اگر فرزندان از کودکی و در خانواده با فرهنگ حجاب و عفاف آشنا شوند، در جوانی و در بزرگسالی افرادی غیرت مند، عفیف و با حیا خواهند بود و در صورت تربیت صحیح همۀ خانواده ها، جامعه به صورت یکپارچه با حیا خواهد شد.

 

وی با مهم بر شمردن حیا در گفتار و کردار، تأکید کرد: گفتار، کردار و نحوۀ معاشرت اعضای خانواده با همدیگر، باید برخاسته از حیا و مبتنی بر عفّت و غیرت باشد تا خانواده و اعضای آن سالم بمانند و سلامت اخلاقی آنان، به جامعه نیز تسرّی یابد.

 

استاد برجسته اخلاق از تماشای صحنه ها و فیلم های مبتذل و شهوت انگیز توسّط اعضای خانواده به عنوان یکی دیگر از عوامل بی حیایی خانواده و اجتماع نام برد و خاطرنشان کرد: علّت حرمت مشاهدۀ فیلم و عکس مبتذل و شهوت انگیز، در ماهواره، تلویزیون و اینترنت، این است که این گونه فیلم ها و تصاویر، عفّت و غیرت عمومی را زائل کرده و حیا را در بین اعضای خانواده و به تبع آن اجتماع، از بین می برد که مفاسد فراوانی به همراه خواهد داشت.

 

وی با اشاره به برخی از مصادیق بی حیایی در جامعه، ارتباط دختران و پسران را مضرّ و مخرّب توصیف کرده و با انتقاد شدید از وضعیّت اخلاقی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، اظهار داشت: تفکیک جنسیّتی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی یکی از گام های مفید و مؤثر در جهت بهبود وضعیّت اخلاقی و مانع بزرگی برای گسترش بی غیرتی و بی عفّتی در مراکز آموزشی است که متأسّفانه هنوز صورت عملی به خود نگرفته و بعضی مسئولان مربوطه نیز با اجرای این طرح مخالفت کرده و با تعبیری اهانت آمیز، آن را غیر عالمانه می خوانند.

 

وی اضافه کرد: تا وقتی که مدارس و دانشگاه ها به معنای واقعی اسلامی نشود، یعنی تا وقتی که غیرت و عفّت حقیقی به مراکز آموزشی برنگردد و حیا در محیط های درسی زنده نشود، جامعه، اسلامی نخواهد شد.

 

استاد برجسته حوزه علمیه در ادامۀ تشریح حیای اجتماعی، به ذکر مصادیق دیگری از «بی حیایی» در جامعه پرداخت و تصریح کرد: مردم باید در مکالمات روزمرّه و در رفتار با یکدیگر با حیا باشند و ادب اجتماعی را مراعات کنند و از هرگونه گفتار ناپسند و آلوده به فحّاشی و نیز هر رفتاری که از بی حیایی سرچشمه می گیرد، بپرهیزند.

 

وی ضمن تأکید بر رعایت پوشش اسلامی از سوی مردان و زنان جامعه، اظهار داشت: دین مبین اسلام، برای زنان، در جامعه، پوشش چادر و برای مردان، لباس متعارفی که بدن آنان را به خوبی بپوشاند و جلف نباشد، در نظر گرفته و بدان سفارش فرموده است و حیای اجتماعی، با التزام به پوشش مورد پسند اسلام، محقّق خواهد شد.

 

استاد برجسته اخلاق با اشاره به اینکه، شیطان از کم شروع می کند، اما به کم قانع نیست، افزود: چادر، یک میراث ملّی و مذهبی و بنابر تصریح قرآن کریم، علامت شخصیّت زنان است، اما متأسّفانه جامعۀ اسلامی این نعمت بزرگ را از دست داده است و همگان باید توجّه داشته باشند که شیطان به گرفتن چادر از زنان جامعه بسنده نمی کند و از این رو باید منتظر خسارات و خطرات بزرگ تری در این زمینه باشیم.

 

آیت الله مظاهری ضمن ابراز نگرانی مجدّد از ترویج بی حیایی در جامعه افزود: جامعۀ کنونی از حیث حجاب و عفاف، چه در مردان و چه در زنان، در وضعیّت بسیار نامطلوبی به سر می برد و بسیاری از مردم از نظر گفتار، کردار و به خصوص از نظر نوع پوشش، مبتلا به بی حیایی شده اند. لباس مردان و زنان جامعه، باید نمایانگر حیای آنان و برخاسته از تعالیم دینی باشد، ولی پوشش رایج در جامعه، با دستورات اسلام و تشیّع و با تنزّه جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

 

آیت الله مظاهری مراعات «حیا» در نگاه را ضروری برشمرد و افزود: قرآن کریم از مسلمانان انتظار دارد که نگاه خود را کنترل کنند و به تعبیر قرآن «غضّ بصر» داشته باشند. و این به معنای بستن چشم و ندیدن نیست، بلکه به معنای چشم پوشی از نگاه آلوده و حرام و در مرتبۀ بعدی، خودداری از نگاه بیهوده است.

 

وی در این زمینه افزود: سرانجام نگاه آلوده و نگاه شهوت انگیز، مبتلا شدن به بی عفّتی و بی غیرتی و بروز مفاسد اخلاقی در جامعه است.

 

آیت الله مظاهری در خاتمه بیانات خود، در تشریح اقسام حیا، این فضیلت پسندیده را به چهار قسم: «حیا از خداوند تعالی»، «حیا از اهل بیت«سلام الله علیهم»، «حیا از ملائکه» و «حیا از نفس» منقسم کرد و در خصوص حیای از خداوند متعال، خاطر نشان کرد: طبق تصریح قرآن کریم، خداوند متعال اعمال آدمیان را می بیند و به گفتار و کردار آنان آگاهی کامل دارد و حیای از خداوند متعال به معنای رعایت ادب حضور در محضر حق تعالی است. چنانکه امام خمینی«قدس سرّه» می فرمودند: «عالم محضر خدا است، در محضر خدا معصیت نکنید». بر این اساس، ارتکاب گناه در جهان هستی که محضر خداوند است، بی حیایی به شمار می رود و باید از آن اجتناب شود.

 

وی با تفسیر آیۀ شریفۀ «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَی اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلی عالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ»، پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله وسلّم» و اهل بیت گرامی ایشان را ناظر بر اعمال بندگان دانست و افزود: گناه و معصیت بندگان به خصوص کوتاهی در رفع حوائج دیگران، اهل بیت«سلام الله علیهم» را می آزارد و باید دانست که بسیاری از گرفتاری ها و غم و غصّه های مسلمانان و به خصوص شیعیان، از آنجا سرچشمه می گیرد که با گناه و بی حیایی خود و با آزار و اذیّت دیگر مسلمانان، اهل بیت«سلام الله علیهم» را می رنجانند.

 

استاد برجسته اخلاق حیا، در مقابل دین اسلام و نیز کسانی که دین مبین اسلام را از نسلی به نسل دیگر حفظ کرده و به دست نسل حاضر رسانیده را ضروری توصیف کرد و خاطر نشان کرد: مسلمانان صدر اسلام و پس از آنان فقهای عظام و مراجع تقلید و حوزه های علمیّه، در طول تاریخ، با رشادت و جانفشانی، به حفظ و پاسداری از دین اسلام پرداخته اند و ادب و جوانمردی اقتضا می کند که نسل کنونی در برابر آنان با حیا باشند و علاوه بر پرهیز از گناه و عمل به تعالیم دینی، به حفظ و حراست از دین اسلام پرداخته و این دین مبین را به نسل های آینده منتقل کنند.

 

وی با اشاره به فداکاری های رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدّس، حیا از شهدا، خانواده شهدا و جانبازان دفاع مقدّس را نیز ضروری برشمرد و افزود: کلیّۀ ایثارگران دفاع مقدّس و خانواده های ایشان، از بی حیایی کنونی که بر جامعه حاکم شده است می رنجند و رنجش آنان، موجب گرفتاری مردم در دنیا و آخرت خواهد شد.

 

وی با ابراز تأسّف و نگرانی شدید از رواج فساد اخلاقی و بی حیایی در جامعه خاطرنشان کرد: متأسّفانه در شهری که در یک روز، سیصد شهید دفاع مقدّس تشییع شد، امروز باید شاهد بی حیایی برخی از زنان و بی غیرتی برخی از مردان و بی تفاوتی افراد متدیّن و مسئولان مربوطه باشیم. ولی آن کسانی که به ترویج بی عفّتی و بی غیرتی می پردازند، باید بدانند که نفرین شهدا، خانواده های شهدا و جانبازان دفاع مقدّس، آنان را خواهد گرفت و عاقبت به خیر نخواهند شد.

 

آیت الله مظاهری ضمن تأکید بر ضرورت اصلاح فساد اخلاقی حاکم بر جامعه توسط دولت و مسئولان مربوطه، اظهار داشت: مسئولان مربوطه در مواردی قادر به اصلاح وضعیّت اخلاقی جامعه نیستند، در مواردی بی تفاوتند و در مواردی نیز متأسفانه مانع اصلاح مفاسد اخلاقی جامعه می شوند.

 

وی در همین زمینه، با انتقاد شدید از برنامه های صدا و سیما، تصریح کرد: در بسیاری از سریال ها و برنامه های صدا و سیما، به ترویج بی حیایی و تحریک جوانان پرداخته می شود که این امر منجر به گسترش بی حیایی در جامعه شده است و متأسّفانه هر چقدر هم در این باره تذکّر و توصیه می شود، نه تنها توجّهی نشده و اقدامی برای اصلاح انجام نمی دهند، بلکه معمولاً بدتر می شود.

منبع خبر:www.almazaheri.ir

/ 0 نظر / 24 بازدید