خطر ماهواره بر سلامتی

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش جنگ نرم:

ماهواره های نسل جدیدی که می رسند برای سلامتی بسیار خطرناک هستند

خبرگزاری آریا- رئیس مرکز تحقیقات و آموزش جنگ نرم گفت: در نسل جدید تکنولوژی ماهواره، امواج بدون تجهیزات از طریق تلویزیون دریافت می‌شود و این بسیار خطرناک است.
به گزارش آریا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت،حسن فراهانی دراولین روز از سومین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است، در سخنرانی با عنوان شبکه های ماهوارهای وآگاهی فرهنگی اظهار داشت: امروزه خواه ناخواه و به صورت ایجابی انواع رسانه‌ها وارد حوزه زندگی خانوادگی، کاری واجتماعی بشر شده است.
وی با اشاره به عدم توجه قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره به رشد تکنولوژی، گفت: بین افرادی که سواد رسانه‌ای دارند و کسانی که فاقد آن هستند در برخورد با پیام‌های رسانه، اهداف و کارکردهای آن تفاوتی بنیادین وجود دارد.
فراهانی افزود: متاسفانه امروزه امواج ماهواره و اینترنت در خارج از کشور در اکثر خانواده‌ها رسوخ پیدا کرده است که تهدیدی جدی برای جوانان و نوجوانان به شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: شبکه‌های بسیاری با صرف بودجه‌های کلان و برنامه‌ریزی شده به مصاف فرهنگ اصیل ایرانی و ارزش‌های انقلابی و اسلامی آمده‌اند و با ارائه اطلاعات نادرست و مغرضانه سعی در فتنه‌‌افروزی دارند.
مسئول موسسه تحقیقات و آموزش جنگ نرم خاطر نشان کرد: آثار ماهواره دو وجهی است و حسن‌ها و عیب‌هایی دارد، یک سری فرصت و یک سری تهدید. ماهواره در کنار شبکه‌های مبتذل یک سری شبکه‌های تخصصی هم دارد که بسیاری از کارشناسان از آن‌ها استفاده می‌کنند.
فراهانی ابراز داشت: همان طور که برای استفاده از هر وسیله‌ای، آموزش ضروری است در باره ماهواره نیز این موضوع مصداق دارد. چاقو هم خوب است هم بد، کودک زمانی که روش استفاده از چاقو را بلد نباشد، بی گمان دستش را می‌برد. پس باید ابتدا روش استفاده از فناوری را به افراد بیاموزیم و سپس آن را در اختیارشان قرار دهیم تا از تهدیدهای آن مصون باشند.
مسئول موسسه تحقیقات و آموزش جنگ نرم افزود: از آن جا که سرعت توسعه فناوری در جهان بسیار زیاد است، قبل از این که فرهنگسازی، آموزش اطلاع‌رسانی و تبیین فرصت‌ها و تهدیدهای یک پدیده را در دستور کار قرار دهیم، آن پدیده همه‌گیر و آسیب‌هایش از هر طرف نمایان می‌شود.
وی ادامه داد: واقعیت این است که برخورد تک بعدی با بسیاری از پدیده‌های روز صحیح نیست و باید به لوازم و پدیده‌های دیگر در راستای آن نیز توجه کرد.
فراهانی با بیان اینکه 370 ماهواره در سطح جهان فعالیت می کنند، تصریح کرد: این ماهواره ها 12 هزار شبکه تلویزیونی را پخش می کنند که 3000 شبکه آن در فضای ایران قابل دریافت است.
وی با اشاره به تعداد شبکه های ماهواره ای فارسی زبان بیان کرد: 370 شبکه کودک و نوجوان وجود دارد که تمام سریال ها و فیلم های آنها دارای تفکرات و نمادهای فراماسونری و کابالایستی است و اگر این تهاجم فرهنگی ادامه یابد، در نسل های بعدی دچار فاجعه خواهیم شد.
این جامعه شناس، رویکرد رسانه های غربی علیه جمهوری اسلامی را سه رویکرد اصلی دانست و گفت: در اوایل دهه 60، رسانه ها تنها رویکرد سیاسی داشتند و چهره ضد مردمی از حکومت را نشان می دادند.
فراهانی رویکرد دوم رسانه های غربی را رویکرد فرهنگی- سیاسی عنوان کرد و افزود: رویکرد سوم، رویکرد همه جانبه است که از دهه هفتاد شمسی آغاز شده است.
وی با اشاره به اهداف عمده شبکه های ماهواره ای، فعالیت آنها را در حوزه های سیاست، ادیان و مکاتب فکری، جوانان و خانواده دانست و خاطر نشان کرد: ایجاد فاصله میان مردم و مسئولان، ناکارآمد جلوه دادن جمهوری اسلامی و سکولاریزم، از اهداف عمده این شبکه ها در حوزه سیاست است.
این استاد دانشگاه تفرقه، شبهه افکنی و ترویج عرفان های مذهبی را عمده فعالیت شبکه های ماهواره در حوزه دین دانست و افزود: رابطه نامشروع، خیانت، انحراف در روابط خانوادگی بین فرزند دختر و پسر و قبح زدایی از سقط جنین عمده اهداف شبکه های ماهواره ای برای جوانان و خانواده‌ها است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش جنگ نرم تصریح کرد: رسیورهای جدید، تمامی شبکه های کارتی و ... را دریافت و ضبط می کنند این رسیورها به اینترنت متصل و با قابلیت اشتراک گذاری، تمام شبکه های مستهجن را در قالب یک پک در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهند.
وی افزود:‌ با ظهور نسل های جدید ماهواره که اکنون در آمریکا در حال بهره برداری آزمایشی است که دوازده شبکه تلویزیونی و بیست کانال رادیویی بر روی آن بارگذاری شده ومنطقه آمریکای شمالی را پوشش داده و قرار است در آینده نه  چندان دور  برای منطقه خاورمیانه وازجمله ایران به فضا ارسال شود که با توجه به این مساله دیگر ممنوعیت استفاده از شبکه های ماهواره ایی معنایی نخواهد داشت.
فراهانی تنها راه ممکن و موثر را در مقابله با ماهواره، آگاهی فرهنگی عنوان کرد و تأکید کرد: هرم آگاهی فرهنگی شامل داده، اطلاعات، دانش، بینش و توانش است که نظام آموزشی، تبلیغی،  تربیتی و رسانه ای ما باید همزمان به آن بپردازند.
 

/ 0 نظر / 143 بازدید